Mordloch je loupežnická jeskyně

Vybrali jsme si trasu ze Štětí na Želízy. Jednak proto, že je v podstatě celá lesem a to v letním horku není zanedbatelé, jednak proto, že je na ní spousta zajímavostí. Ze Stračí (to je ves u Štětí) jsme vyrazili do kopce kolem rekonstruované Mariánské kaple a dál kolem naopak rozpadající se Hraběcí kaple a ve skalách jsme hledali první poklad. Hledal i Donoušek.

Potom jsme navštívili Mordloch - to je poměrně velká jeskyně, ve které prý sídlili loupežníci a přepadali cestující. Další cesta lesem nás pak přivedla k Hadovi, což je dílo sochaře Václava Levého z 19. století, který obdobnými výtvory zkrášloval okolní lesy a skály. K jeho dalším dílům patří Harfenice, Čertovy hlavy, kaple sv. Maří Magdaleny a další drobnosti. Už kvůli nim stojí zato se do zdejších lesů podívat.

Zpáteční cesta proběhla v podstatě hladce, pokusili jsme se sbírat borůvky ale moc nám to nešlo a pak jsme dostali ten nápad. Řekli jsme si, že máme ještě čas a že bychom mohli sebrat i nedalekou keš na Špičáku. Vydali jsme se k ní cestou necestou, přes louky zarostlé bodláčím. Donyho nebylo téměř vidět a určitě si myslel, že jsme se zbláznili. A když jsme dorazili k neprůchodnému křoví, plnému trní, začli jsme si to myslet i my. Ale nakonec naše silná vůle zvítězila, keš jsme objevili a na zpáteční cestě jsme si lízali rány, nadávali sami sobě ale vlastně jsme byli pyšní na to, že jsme ji zdolali a nevzdali to.