Signum Laudis 2018

Tak jsme si po roce znovu vyjeli do Velkých Hamrů do penzionu Signum Laudis. Je stejně dobrý, jako před rokem a ještě o něco lepší, protože přibyla solná jeskyně, kde se dá v klidu a pohodě relaxovat.  Cestou jsme se zastavili u Mladé Boleslavi u historického letadla, sloužícího jako bufet na dálnici. A také nás zaujala série keší na dvou vrcholech, Babě a Dědkovi. Zkusili jsme ji, ale jen trochu, nedala se považovat za odpočinek. Dorazili jsme do penzionu a rovnou mířili k sudu – byl připraven, ale voda nebyla teplá, ale skoro vařící.

Na úterý jsme si připravili procházku po Palackého stezce kolem řeky Kamenice. Bylo to fajn, ve stínu, kolem dravé říčky, prostě pohoda. A pak přišel bývalý hrad Návarov, kopce a dokonce žebřík. Byli jsme rádi, že jsme se dokodrcali do vesnice, odkud jsme se chtěli vrátiti vlakem. Ale seznámili jsme se s hodným člověkem, který nás naložil do auta a odvezl k penzionu.

Na středu jsme měli připravený výšlap na Tanvaldský Špičák – podle mapy kousek cesty s mírným stoupáním. Ve skutečnosti trasa dlouhá cca 3,5 km jedním směrem, s převýšením 260 m. Opět lahůdka pro naše nohy.

Ve čtvrtek jsme se vrátili do Příchovic, kde jsme před rokem odlovili pár keší a dobře poobědvali. Tentokrát to bylo stejně. Procházka zvolenou trasou nebyla příliš náročná, květinové pole, vyřezávané víly, zajímavé samorosty a krásné výhledy byly příjemnou odměnou. Oběd byl také fajn ale přeci jen se něco nepodařilo. Najít keš věnovanou sv. Janovi – v prudké stráni zarostlé křovím a trním asi neumíme hledat. Ale i tak to byl pěkný den.

V pátek jsme chodili po trailu nazvaném Ve stopě zvířátek. Byla to hezká asi 4km procházka po příjemné trase, takže jsme měli jeden skoro odpočinkový den- Takže jsme se jako každý den těšili na sud.

Sobota měla krásný začátek. Navštívili jsme milovníka vláčků pana Josefíka a bylo to moc fajn. Pak už to šlo hůř a nakonec jsme sérii věnovanou břidlici a jejímu využití vzdali. Ale viděli jsme několik pěkných skalních jezírek s krásnou čirou vodou, v jednom z nich bylo dokonce prima koupaliště.

A v neděli jsme jeli domů. Zastavili jsme se v Bakově nad Jizerou, kde je pěkný Valentův mlýn a pak už jsme se jen kochali krásnou přírodou.  Týden byl celý fajn, a dá-li čas, vrátíme se opět do Signum Laudis. Pěkné přírody a keší je tady ještě dostatek.